قدیمی ترین پورشه تاریخ و خودرو شخصی فردیناند پورشه به حراج گذاشته می شود!

نوشته شده توسط  سه شنبه, 24 ارديبهشت 1398 ساعت 10:18

اگر به دنبال یک خودرو خاص و منحصر به فرد برای کلکسیون خود هستید، بوگاتی و کونیگزگ و پاگانی را فراموش کنید و به سراغ پورشه Type 64 سال 1939 بروید که قدیمی ترین خودرویی است که برند معظم پورشه را به یدک می کشد و از همه مهمتر، خودرو شخصی فردیناند و فری پورشه بوده است. 

این خودرو، قدیمی ترین پورشه موجود در دنیاست و در تاریخ 15 اوت سال جاری در حراجی RM Monterey به حراج گذاشته خواهد شد. 

فردیناند پورشه به دنبال یک نسخه سبک تر و سریعتر از خودرو KdF-Wagen (نسخه اوریجینال فولکس واگن بیتل) بود تا بتواند در مسابقه برلین-روم در سال 1939 شرکت کند که حاصل آن Type 64 شد. این مسابقه هرگز برگزار نشد ولی Type 64 تاریخ این برند را دگرگون کرد. 

در آن زمان، فولکس واگن سه نسخه خاص و مسابقه ای از kdF-Wagen را به همان تیم طراحی و مهندسی که ساخت پورشه 356 را بر عهده داشتند سفارش داد. Type 64 شاید از نیرومحرکه و تعلیق فولکس واگن Type 51 استفاده کند اما شاسی و بدنه آلیاژی آن از فناوری ساخت هواپیماهای جنگ جهانی دوم بهره می برد و موتور هوا-خنک آن با اطلاحات و بهینه سازی های متعدد، می توانست 32 اسب بخار نیرو را تولید کند. زمانی که Type 64 تکمیل شد، جنگ جهانی دوم رسمأ آغاز شد و این خودرو هم به تصرف نهضت کارگران آلمان درآمد.

اما فری پورشه جوان و پرانگیزه، ناامید نشد و به تکمیل دو نسخه دیگر ادامه داد و Type 64 را به خودرویی نبدیل کرد که خلأ بین فولکس واگن بیتل و پورشه 356 را پر می کرد. سومین Type 64 ساخته شده از شاسی اولین نسخه Type 64 استفاده کرده بود که در رانندگی آزمایشی با آن توسط مدیراجرایی فولکس واگن در سال 1940 آسیب دیده بود. سومین نسخه Type 64 خودرو روزمره فردیناند و فری پورشه بود و در کنار دومین Type 64 تولید شده نگهداری می شد اما سومین Type 64 تنها نمونه ای بود که از جنگ جهانی دوم، جان سالم به در برد.

فری پورشه پس از ثبت این خودرو در اتریش، حروف پورشه را بر روی کاپوت و در بالای جلوپنجره قرار داد. در سال 1947، این پورشه خاص توسط پینین فارینا جوان بازسازی شد و حدودأ یک سال بعد، Type 64 سر حال و تازه نفس، در کنار پورشه 356 به نمایش درآمد. 

به گفته یکی از متخصصین خودرویی در حراج RM Sotheby بدون Type 64 نه پورشه 356 وجود داشت و نه پورشه 911. به ادعای وی، Type 64 تاریخ پورشه را رقم زد و سرآغاز تاریخ پر افتخار پورشه بود و بی شک یکی از تأثیرگذار ترین خودروها در طول تاریخ خودروسازی است. 

هنوز حتی هیچ رقمی هم برای حراجی این پورشه اعلام نشده ولی بی شک این خودرو تاریخ ساز با قیمت نجومی زیر چوب حراج خواهد رفت. 

  

 

دانلود مجله های خودرویی با قیمتی ارزانتر از کیوسک

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

قدیمی ترین پورشه تاریخ و خودرو شخصی فردیناند پورشه به حراج گذاشته می شود!

درباره ما

اولین و تنها مرجع رسمی فروش PDF نشریات مجله ماشین، نوآور، تخت گاز، سرعت، پایش خودروها و گزارش بازار

تلفن تماس: 98 84 658 0937

پست الکترونیکی: [email protected]

مشترک شوید

logo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای مجله خودرو محفوظ میباشد

طراحی سایت توسط نونگار پردازش

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت