نیکی لادا، راننده اسطوره ای فرمول یک در سن 70 سالگی درگذشت!

نوشته شده توسط  سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398 ساعت 11:36

اگر فیلم سینمایی هالیوودی The Rush را دیده باشید، بدون شک نیکی لادا را می شناسید. زندگی این راننده به قدری جالب بوده که یک فیلم سینمایی بر اساس آن ساخته شده است.

نیکی لادا اتریشی، ساعاتی پیش در سن 70 سالگی درگذشت. این راننده اسطوره ای فرمول یک از اواسط سال گذشته میلادی شدیدأ دچار عارضه بیماری شده بود تا جایی که مجبور به پیوند ریه شد و دو ماه را در بیمارستان بستری بود. در اوایل سال 2019 میلادی نیز به آنفولانزای شدیدی مبتلا شد تا اینکه چند روز پیش در سوییس، مجبور به دیالیز کلیه شده و امروز، دار فانی را وداع گفت. 

دستاوردهای وی در طول دوره فعالیتش و تأثیرگذاری وی از منظر انگیزه و عطش برای برد، او را به یکی از اسطوره های فرمول یک و موتوراسپرت تبدیل کرده است. وی در سال 1971 میلادی به پیست های فرمول یک قدم نهاد و در سال 1974 پس از پیوستن به تیم فراری، اولین عنوان قهرمانی خود را تجربه کرد. در سال بعد، در طی یک حادثه دلخراش وی توانست از مرگ، جان سالم به در ببرد اما به شدت دچار سوختگی شد و حتی صورت وی به شدت سوخت. وی به ناچار، مسابقات را ترک کرد و در بیمارستان بستری شد اما عطش وی برای برد و عنوان قهرمانی، وی را بار دیگر از بستر بیمارستان به پشت فرمان فرمول یک کشاند که همین امر باعث شده تا از نیکی لادا به عنوان یکی از حیرت انگیز ترین بازگشت ها در دنیای ورزشی یاد شود. وی علیرغم سوختگی شدید، با فقط و فقط یک امتیاز کمتر از جیمز هانت؛ رقیب اصلی اش در تیم مکلارن، عنوان قهرمانی را به وی واگذار نمود. 

لادا دومین قهرمانی را برای تیم فراری در سال 1977 کسب نمود و در سال 1978 به تیم Brabham پیوست و دو فصل را خدمتگذار این تیم بود تا اینکه در سال 1979 میلادی، خود را بازنشسته کرد. 

او تا سال 1982 به فعالیت چارتر بلیط هواپیما مشغول بود تا اینکه بار دیگر به فرمول یک بازگشت و به تیم مکلارن پیوست و دو فصل بعد، توانست با مغلوب کردن Alain Prost، برای بار سوم، عنوان قهرمانی را از آن خود کند. 

لادا برای دیگر در سال 1985 بازنشسته شد و به نیابت مدیر مشاور فراری در دهه 90 نایل شد. در سال 2001 یکی از مدیران تیم جگوار شد که یک سال بیشتر ادامه پیدا نکرد. در سال 2012، لادا در مقام رییس غیر اجرایی تیم فرمول یک مرسدس بنز فعالیت کرد و نقش کلیدی ای را در بردهای متعدد و موفقیت این تیم ایفا نمود. 

 

 

دانلود مجله های خودرویی با قیمتی ارزانتر از کیوسک

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نیکی لادا، راننده اسطوره ای فرمول یک در سن 70 سالگی درگذشت!

درباره ما

اولین و تنها مرجع رسمی فروش PDF نشریات مجله ماشین، نوآور، تخت گاز، سرعت، پایش خودروها و گزارش بازار

تلفن تماس: 98 84 658 0937

پست الکترونیکی: [email protected]

مشترک شوید

logo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای مجله خودرو محفوظ میباشد

طراحی سایت توسط نونگار پردازش

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت